رفتن به مطلب
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

به تالار گفتگوی حسابداران زنجان خوش آمدید امیدواریم بتوانیم در کنار هم برای ارتقای رشته حسابداری تلاش نماییم 

پست های پیشنهاد شده

 

قانون 80-20 اولین بار توسط اقتصاددان گمنام ایتالیایی به نام آلفردو پارتو معرفی شد و به نام اصل پارتو نیز شناخته می‌شود. طبق این اصل، 80% از معلولها ریشه در 20% از علت‌ها دارند، مثلاً80% از پیشرفت ماحصل 20% از تلاشهاست؛ در بیش از 80% از مکالمات کمتر از 20% لغات استفاده می‌شوند؛ 80% از ثروت در دست 20% از مردم است؛ در یک شرکت یا سازمان، 80% از کار مفید به دست 20% از کارمندان انجام می‌شود و بقیه ول می‌‌گردند؛ 80% از سود از 20% سرمایه‌گذاری‌ها حاصل می‌شود؛ 80% از شکست‌ها ریشه در چند مشکل کلیدی دارند که تنها 20% از کل مشکلات را در برمی‌گیرند و ...

این اصل به سادگی بیان می‌کند که توزیع‌‌‌‌ خطی یا متقارن وجود ندارد. همه‌ی تلاشها همسنگ نیستند و اثر 20% به شدت بیشتر از 80% بقیه است؛ ثروت و یا سود بین همه بصورت مساوی تقسیم نمی‌شود بلکه 80% از سود یا ثروت نصیب 20% از افراد می‌شود؛ بعنوان مثال در آمریکا 1% از مردم صاحب 38% از کل ثروت کشورند و 19% مابقی نیز 50% از ثروت را در دست دارند. یعنی در مجموع 20% از مردم آمریکا بیش از 85% ثروت را در اختیار دارند و سهم 80% مردم تنها 15% است.

این توزیع‌های نامتقارن در طول تاریخ وجود داشته است و در تمام دنیا نیز شایع است. آمریکای شمالی و اروپا با داشتن 15% جمعیت دنیا، 55% از ثروت دنیا را در اختیار دارند. تحقیقی که گاردین اخیراً منتشر کرد نشان داد که ثروت (داراییها منهای بدهی‌هایِ) 1% از مردم دنیا 50% از ثروت کل موجود را دربرمی‌گیرد (کل ثروت تخمینی موجود 250 هزار میلیارد دلار است که سهم هر شخص بطور عادلانه حدود 40 هزار دلار است ولی این 1%، هر یک از بطور متوسط 2 میلیون دلار دارند).

 اما چرا؟

دلیل این امر را باید در "فیدبک مثبت" جستجو کرد. فیدبک مثبت زمانی رخ می‌دهد که یک عامل اولیه منجر به تشدید آن شود که نمونه‌های آن فراوان است. مثلاً در یک کشور جنگ‌زده که با کمبود پول و امکانات مواجه است، فساد، اعتیاد و بیماری نیز بیشتر است که خود باعث هدر رفتن امکانات و گسترش فقر می‌شود که دوباره به افزایش فساد و اعتیاد و بیماری کمک می‌کند. فیدبک مثبت از تعادل یا عدالت چیزی نمی‌فهمد و با آن مخالف است. به برنده‌ها بیشتر کمک می‌کند و پس گردن بازنده‌ها می‌زند! پول فقرا را می‌گیرد و به ثرتمندان می‌دهد! به دلیل وجود فیدبک مثبت، کسانی که در ابتدای امر مزیت یا برتری کوچکی نسبت به دیگران داشته باشند به سرعت رشد می‌کنند (به همین دلیل توصیه می‌کند بجای خرحمالی، مزیت پیدا کنید و ...).

اگر مایل به مطالعه بیشتر هستید کتاب «اصل موفقیت 80-20؛ نوشته ریچارد کچ – ترجمه کامگار» در بازار موجود است. اما لبّ مطلب همین بود که گفتم. نیازی به خواندن این کتاب ندارید. همه‌ی مثالهای این کتاب را خودتان در ذهنتان دارید. کافی است کمی فکر کنید.

در بازار سهام (که دکان و دستگاه ماست) این قانون به شدت صادق است و حتی معتقدم باید آن را به 10-90 ارتقاء داد! در این بازار 90% سود در جیب ده درصدی می‌رود که خودشان 90% از ثروت را دارند و به این سودها نیازی ندارند و تنها 10% از سودها به بقیه‌ی آن 90% می‌رسد که اتفاقاً خیلی به این سودها محتاجند! در این بازار 90% از سود در 10% زمانها (معمولاً در 10% پایانی) رخ می‌دهد که معامله‌گر برای گرفتن آن صبر نمی‌کند و (همچنین به نظرم 90% از زیان در 10% از زمان آغازین رخ می‌دهد و نیز 90% از زمانی که معامله‌گر برای برگشت زیان خود صبر می‌کند بیهوده است!!).

برای بهبود در هر کاری، باید از خود پرسید: "کدام 20% تلاش‌ها، برنامه‌ها، حوزه‌ها، افراد، دوستان و ... هستند که 80% در موفقیت، شادی، کامیابی من موثرند"؟ آنها را یافت و آنها را تقویت کرد.

فرار از همه‌ی مشکلات و رفع همه‌ی موانع بسیار سخت و هزینه‌بر است و اصولاً نیازی هم به آن نیست. عمده‌ی ضررها و دردسرها از 20% از مشکلات ناشی می‌شوند که مرتباً تکرار می‌شوند و  غلبه بر آنها که آسان هم هست، موجب رفع 80% از دردسرها می‌شود.

اگر در بازار سود از دست می‌دهیم یا متحمل ضرر می‌شویم می‌توانیم به گذشته برگردیم و رفتارهای اشتباهمان را لیست کنیم. سپس ببینیم کدامیک بیشترین تکرار را دارند. اگر بر چند مورد اول غلبه کنیم، 80% از ضررها جبران می‌شود. باید دقت کنیم که اشتباهات رفتاری ریشه در ذهن و شخصیت ما دارند و جلوگیری از آنها به سادگی امکان‌پذیر نیست (مگر آنکه کاملاً به شخصی دیگر بدل شویم که ممکن نیست). از همین رو مجبوریم برای اصلاح تعداد کمی از این رفتارها تلاش کنیم و بهینه این است که رفتارهای کلیدی را اصلاح کنیم. در زیر لیستی از اشتباهات محتمل (رفتارهای نامناسب) آورده شده است. می‌توان با یادآوری نمونه‌های رخ داده در هر مورد و ثبت تعداد هر اشتباه درصد آن از کل اشتباهات را پیدا کرد.

1.     توجه نکردن به رخدادهای کلان سیاسی – اقتصادی و تمرکز بر حال حاضر بازار

2.     خرید در اوایل شروع بازار منفی (بر خلاف روند)

3.     فروش در اوایل بازار مثبت (بر خلاف روند)

4.     خرید بر اساس قیمت‌های قبلی و نه بر اساس ارزش

5.     فروش به ثمن بخس بر اساس قیمت خرید و نه بر اساس ارزش

6.     دیدگاه کوتاه مدت در خرید یا فروش – یا نداشتن استراتژی زمانی مشخص

7.     توجه به توصیه دیگران بدون در نظر گرفتن روحیات خود

8.     تعویض بی مورد سهام – شاخه به شاخه پریدن

9.     طمع در شناسایی سودهای غیرمنتظره

10. ترس در خرید در بحرانها

11. شیرجه رفتن در سهم (عدم خرید و فروش پله‌ای)

12. عدم بررسی آخرین صورتهای مالی و اخبار نماد قبل از معامله

13. نگه نداشتن پول نقد

14. شلوغ کردن پورتفوی (تشکیل باغ وحش!) یا بر عکس آن تک سهم شدن

15. منتظر نماندن برای شیرین شدن قیمت

16. تکیه بر روند احوال اخیر بازار (چه در مثبت و چه منفی) و تعمیم آن تا بی‌نهایت

این لیست را با توجه به تجارب خود گسترش دهید و 3 مورد کلیدی که برای شما موضوعیت دارد را شناسایی کنید و با صبر و حوصله روی آن کار کنید. اصلاح آنی این رفتارهای کلیدی امکان‌پذیر نیست ولی با صبوری و تمرین مداوم امکان‌پذیر است و مسلماً پاداش آن نیز بزرگ است.

نکته‌ی جالبی که من به آن رسیدم این است که برخی از این مشکلات لیست شده از آیتم‌های دیگر ناشی می‌شوند. مثلاً کسی که پول نقد نگه نمی‌دارد (آیتم 13)، احتمالاً پول نقد خود را در ابتدای بازار منفی خرج کرده (آیتم 2) و دلیل این خریدش مقایسه‌ی قیمت فعلی با قیمت‌های قبلی است (آیتم 4) است و به همین دلیل هیچگاه در قیمت‌های شیرین (آیتم 15) پول ندارد!! لذا می‌توان روی آیتم 13 به عنوان یک موضوع بسیار کلیدی کار کرد.

امیدوارم با شناسایی نقاط ضعف کلیدی خود و رفع آنها شادی و کامیابی بیشتری را نصیب خود کنید

 

accsamane.blogfa.com

سمانه باقری09104734427

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×
×
 • جدید...